Radioodbiorniki to najprostsze i najpopularniejsze urządzenia, które służą do odbierania częstotliwości stacji radiowych. Nowe modele zaskakują nie tylko nowoczesnym wyglądem, ale i jakością dźwięku oraz ilością funkcji i parametrów.
Dostępne na rynku radia dostosowane są do różnych grup odbiorców. Z tego względu różnią się one między sobą rozmiarem, designem, funkcjami, parametrami, sposobem zasilania i przeznaczeniem. Możemy wyróżnić:
Radia analogowe są powszechną technologią odbioru sygnału radiowego. W takich radiach stacje ustawia się ręcznie, przekręcając pokrętło. Jeśli chcemy zmienić stację radiową, musimy dostroić radio do częstotliwości konkretnej stacji. W naszym kraju najczęściej wykorzystywana jest transmisja FM, ale radia analogowe są wypierane przez odbiorniki cyfrowe.
W radiach cyfrowych strojenie odbywa się automatycznie, a stacje radiowe wyszukiwane są po nazwie. Zazwyczaj istnieje możliwość zaprogramowania od 4 do 20 stacji, dzięki czemu można je zmieniać bez dodatkowego strojenia. Radia cyfrowe różnią się od analogowych czystością dźwięku – brak szumów i zakłóceń znacząco wpływa na komfort słuchania radia. Oprócz tego, dzięki funkcji RDS, umożliwiają przesyłanie dodatkowych informacji, np. tytułów piosenek i ich wykonawców, a nawet obrazów. Radia cyfrowe mają całkowicie zastąpić analogowe.