LEGO to duńska firma zabawkarska specjalizująca się w produkcji klocków, które można ze sobą łączyć za pomocą specjalnych wypustek i gniazd. Mimo upływu lat motto „tylko najlepsze jest wystarczająco dobre” wciąż funkcjonuje w firmie LEGO.
Skąd się wzięły klocki LEGO?
Historia marki LEGO budowana jest klocek po klocku i sięga pierwszej połowy XX wieku. W 1932 rokuOle Kirk Christiansen założył w duńskiego wiosce Billund zakład produkujący zabawki z drewna oraz składane drewniane drabiny. Początkowo warsztat nosił nazwę „Automatic Binding Bricks”, co oznaczało „klocki samołączące”. Dwa lata później nazwę warsztatu zmieniono na LEGO. Był to zlepek dwóch duńskich słów „leg godt”, które oznaczały po prostu „baw się dobrze”. W 1947 roku twórca LEGO postanowił wykorzystać do produkcji zabawek również tworzywa sztuczne. Dwa lata później z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza partia plastikowych klocków-cegiełek LEGO. Miały one specjalny system wypustek i odpowiadających im gniazd, dzięki czemu można je było razem składać, tworząc rozmaite kombinacje. Te klocki odniosły duży światowy sukces, a w 1953 roku oficjalnie zostały nazwane klockami LEGO. Z kolei w 1958 roku sposób łączenia klocków został opatentowany przez firmę.
W 1958 roku zmarł twórca LEGO, a dyrektorem przedsiębiorstwa został jego syn - Godtfred Kirk Christiansen. Wkrótce całkowicie zaprzestano produkcji drewnianych zabawek na rzecz tworzyw sztucznych. Na rynku zaczęły pojawiać się zestawy klocków LEGO umożliwiające budowę miast, w tym m.in. drogi, domy i samochody. Pojawiły się również pierwsze proste minifigurki, tzw. Ludziki LEGO. W 1968 roku powstał pierwszy park rozrywki Legoland w Billund. Park ten został zbudowany z klocków LEGO – w pierwszym roku działalności odwiedziło go 625 tysięcy osób. W kolejnych latach na rynku zaczęły się natomiast pojawiać nowe serie klocki, m.in. LEGO Duplo czy LEGO Technic.
Dziś klocki LEGO produkowane są z tworzywa ABS, które cechuje się dużą twardością i odpornością na zarysowania. Na przestrzeni lat firma stworzyła około 140 serii produktów, ponad 17 tysięcy rodzajów zestawów i prawie 14 tysięcy figurek. Powstały również filmy, seriale i gry komputerowe o LEGO, a do tej pory otworzono 10 parków Legoland, m.in. w Windsor, Winter Haven czy Dubaju. Ustanowiono nawet Międzynarodowy Dzień Klocków LEGO – wypada on 28 stycznia.
Rodzaje klocków LEGO
Oferta klocków LEGO jest bardzo bogata i różnorodna, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dziecko, jak i dorosły. Można kupić podstawowe klocki w różnokolorowych pakietach albo wybrać zestawy tematyczne.
- Klocki LEGO Duplo – to seria klocków dla dzieci w wieku 1-5 lat. Te klocki rozwijają kreatywność i rozwój dziecka, poprzez naukę.
- Klocki LEGO City – to seria klocków, która pozwala budować realistyczne budynki i pojazdy miejskie, m.in. służb ratowniczych, policji, straży pożarnej, kolei czy galerii handlowej.
- Klocki LEGO Friends – ta seria klocków przenosi dzieci w świat rozrywki i przyjaźni. Bohaterkami zestawów są przyjaciółki: Andrea, Emma, Mia, Olivia i Stephanie, które podróżują po całym świecie w pogoni za swoimi marzeniami.
- Klocki LEGO Creator – jest to seria klocków zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Sprawdzi się również dla starszych fanów LEGO. Ta seria pozwala na konstruowanie niezwykle szczegółowych budowli i pojazdów, np. kina czy ratuszu.
- Klocki LEGO Technic – ta seria pozwala na budowanie realistycznych pojazdów, np. helikopterów, samochodów, motocykli czy nawet buldożerów. Wszystkie modele wyposażone są w realistyczne elementy, np. silniki obrotowe, przekładnie, przełączniki, reflektorki czy gniazda baterii z przełącznikiem.
- Klocki LEGO Star Wars – jest to seria klocków oparta na popularnej sadze filmowej Gwiezdne Wojny. Pierwszy zestaw trafił na rynek w 1999 roku.
- Klocki LEGO Ninjago – to seria, która przeniesie dziecko do świata ninja, pełnego przygód i heroicznej walki dobra ze złem.
- Klocki LEGO Minecraft – jest to zestaw klocków oparty na popularnej grze komputerowej, w której gracz może tworzyć różne przedmioty i światy, a także zbierać surowce.
- Klocki LEGO Disney – dzieci mogą budować modele ze swoich ulubionych bajek i odgrywać ciekawe historie. W zestawach znajdują się wszystkie najważniejsze elementy, m.in. zamki, wieże, karety czy skrzynie ze skarbami.
- Klocki LEGO Art – pozwalają na budowanie szczegółowych zestawów ozdobnych związanych z przyrodą, rozrywką, podróżą, historią lub ze sztuką. Wybrane dzieła można również powiesić na ścianie. Ta seria klocków powstała z myślą o dorosłych miłośnikach sztuki i klocków LEGO.
Mimo upływu lat, zmiany nawyków i rozwoju technologii, klocki LEGO się nie starzeją i cały czas cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.
Klocki LEGO – ciekawostki
-
Dwa podstawowe klocki LEGO 2 × 4 można ze sobą połączyć na 24 różne sposoby. Natomiast już 3 klocki na 1060 sposobów.
- Do 2004 roku wszystkie minifigurki LEGO były żółte.
-
Wszystkie figurki LEGO mają na szycie głowy dziurkę. Nie chodzi tu jednak o możliwość doczepienia kolejnych elementów, a o ryzyko połknięcia klocka przez dziecko. Jeśli główka ludzika utknie w krtani lub tchawicy, dziecko będzie mogło oddychać, do czasu aż udzielona mu zostanie pomoc lekarska.
-
W 2009 roku w Wielkiej Brytanii powstał pierwszy dom z klocków LEGO. Jego twórca, James May, wykorzystał do budowy 3,3 miliony klocków.
-
Największy zestaw LEGO składa się z 9036 klocków. Jest to słynne rzymskie Koloseum.
-
W 2012 roku firma LEGO została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy producent opon na świecie. Jak wynika z danych, w 2014 roku firma wyprodukowała 650 milionów opon.
-
W 2015 roku firma stworzyła pierwsze kapcie, które chroniły stopę przed nadepnięciem na klocek LEGO.
-
Wszystkie wyprodukowane przez firmę LEGO klocki do siebie pasują, ponieważ ich projekt nie zmienił się od 1958 roku.
-
Fani LEGO Technic zbudowali model Bugatti Chiron w skali 1:1. Potrzebowali do tego ponad miliona klocków. Samochód ma zainstalowane 2304 silniki elektryczne LEGO Technic Powet Functions i 4032 przekładnie, dzięki czemu może poruszać się z prędkością 20 km/hm.
-
Pracowników z 25-letnim stażem firma LEGO nagrodziła 14-karatowym złotym klockiem, aby pokazać, jak duży wpływ na sukces firmy miała ich praca.
-
Do 2030 roku wszystkie klocki LEGO mają być produkowane z trzciny cukrowej.
Bogaty asortyment klocków LEGO dostępny jest w sklepie maxelektro.pl. W naszej ofercie znajdziecie rozmaite zestawy klocków dla dzieci, nastolatków, a nawet dla dorosłych. Klocki LEGO to świetny prezent dla dziecka na każdą okazję.