Termos to pewnego rodzaju dzbanek, który przez pewien czas utrzymuje ciepło umieszczonych w nim produktów. Najpopularniejsze są termosy na kawę i na herbatę, ale w sklepach można też znaleźć termosy na jedzenie, tzw. termosy obiadowe, a nawet termosy na lody gałkowe.
Jak działa termos?
Każdy termos składa się z obudowy, a jego kluczowym elementem jest podwójna ścianka. Z przestrzeni pomiędzy tymi ściankami zostało wypompowane powietrze, czyli powstała próżnia (stąd wzięły się termosy próżniowe). Niskie powietrze i próżnia zmniejszają przewodnictwo, a co za tym idzie, minimalizują utraty temperatury. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, wewnętrzne ścianki powinny być jak najcieńsze, a ich powierzchnia pokryta powłoką odbijającą światło. Jeżeli termos ma prawidłową konstrukcję i jest szczelny, powinien przez kilka godziny utrzymać ciepłotę napoju lub potrawy.
Termosy – materiał wykonania
Duży wpływ na właściwości termiczne termosu ma również materiał, z którego został wyprodukowany. W sprzedaży znajdziemy zatem następujące termosy:
- Termos plastikowy – jest to termos dwuścianowym ze szklanym wkładem. Cechuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Jednak ze względu na szklany wkład, nie jest lekki ani odporny na upadki i uderzenia.
- Termos metalowy – to właśnie termos ze stali nierdzewnej jest obecnie najchętniej wybierany przez użytkowników. Jest bowiem wytrzymały i odporny na uszkodzenia, a do tego odporny na korozję. Termos nierdzewny nie wchodzi w reakcje z wodą ani z żywnością. Jego wewnętrzne ścianki są pokryte specjalną warstwą srebra, która ma właściwości antybakteryjne. Taki termos możemy zabrać w góry lub na wycieczkę. Sprawdzi się również jako termos samochodowy. Wiele osób uważa termosy stalowe za najlepsze modele dostępne na rynku.
- Termos ceramiczny – ceramika jest bardzo ciężka i krucha, dlatego termosy ceramiczne nie są produkowane. Dostępne są natomiast na rynku termosy z wkładem ceramicznym, który jest ekologiczny i nie wchodzi w żadne reakcje z wodą czy żywnością.
- Termos miedziany – jest bardzo rzadko spotykany i też bardzo drogi. Z tego względu nie cieszy się dużą popularnością. Miedź jest jednak zdrowym materiałem, ponieważ nie reaguje z wodą. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
- Termos szklany – coraz rzadziej spotykany na rynku. Mimo że ma bardzo dobre właściwości termiczne, ma też poważne wady. Przede wszystkim jest cięższy od termosów wykonanych z innych materiałów, a do tego mało odporny na wstrząsy. Nie sprawdzi się zatem jako termos szkolny czy podróżny.
Do czego termos?
Mimo że termos kojarzy nam się przede wszystkim z ciepłą herbatą lub kawą, na rynku dostępne są też termosy do przechowywania obiadu czy na lunch, a także termosy do lodu i duże termosy przemysłowe.
- Termos do napojów – to najpopularniejszy rodzaj termosu, jaki znajdziemy na rynku. Tego typu termosy zazwyczaj mają podłużny kształt i lekką konstrukcją. Są też duże termosy, które mają kształt dzbankowy. Oferta tego typu termosów jest ogromna – znajdziemy zarówno model dla dzieci do przedszkola czy do szkoły, jak i termos młodzieżowy.
- Termos obiadowy – przeznaczony jest na żywność. Przenoszony w nim obiad nie straci temperatury. Taki termos do potraw sprawdzi się zarówno do pracy, jak i na biwaku. Odmianą termosu na obiad, jest termos na zupę, który kształtem przypomina walec i ma szeroki wlew. Na rynku można też znaleźć termos obiadowy dwukomorowy – jedna komora przeznaczona jest na zupy, a druga na danie obiadowe.
- Termos konferencyjny – to inaczej termos gastronomiczny lub bankietowy. Taki termos z kranikiem wykonany jest ze stali nierdzewnej. Ma dużą pojemność i estetyczny wygląd. Przeznaczony jest do ciepłych (np. do kawy i herbaty) i schłodzonych napojów (np. wody czy soków). Dostępne są termosy konferencyjne z pompką albo z przyciskiem.
- Termos cateringowy – to spożywczy termos, specjalnie przeznaczony do transportu i ekspozycji żywności.
Warto dodać, że w sklepach znajdziemy również termosy przeznaczone do konkretnych celów, np. termos piłkarski, wyprawowy, wojskowy, termos do yerby (do terere), a także termos na piwo.
Termosy a kubki termiczne – czym się różnią?
W sprzedaży dostępne są również kubki termiczne, które z pozoru niewiele różnią się od termosów. Okazuje się jednak, że sprawdzą się w zupełnie innych sytuacjach. Termosy cechują się większą pojemnością i znacznie dłużej utrzymują ciepło napoju niż kubki termiczne. Sprawdzą się zatem w podróż, szczególnie jeśli podróżujemy z całą rodziną. Termos ma dużą pojemność, więc każdy będzie mógł napić się ciepłej herbaty albo aromatycznej kawy.
Z kolei kubek termiczny jest mniejszy i lżejszy niż termos. Przeznaczony jest dla jednej osoby – świetnie sprawdzi się podczas jazdy samochodem, na uczelni czy w pracy. W sklepach pojawia się coraz więcej kubków termicznych z podgrzewaczem USB. Taki kubek akumulatorowy można podłączyć do gniazda USB w komputerze lub laptopie albo go gniazdka zapalniczki samochodowej, aby podtrzymać temperaturę napoju.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze termosu?
Jeśli zdecydujemy się na zakup termosu, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, co konkretnie będziemy chcieli w nim przenosić i jaki materiał będzie dla nas najlepszy. Po ustaleniu tych dwóch ważnych parametrów możemy przejść do innych, równie ważnych cech termosu. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na:
- Pojemność – na rynku dostępne są zarówno małe, jak i duże termosy. Termosy do napojów i obiadowe mają zazwyczaj pojemność od 0,25 l do nawet 1,8 l. Te największe raczej przeznaczone są do przebywania na zewnątrz w jednym miejscu, ponieważ w całości napełnione ważą naprawdę sporo.
- Korek – termos z napojami do picia zawsze wyposażony jest w korek. Aktualnie termosy mogą być wyposażone w korek z gwintem lub korek automatyczny. Ten pierwszy to tradycyjny, odkręcany korek. Natomiast korek automatyczny otwiera się od razu po naciśnięciu odpowiedniego guzika. Jest zatem znacznie wygodniejszy w obsłudze.
- Uchwyty, paski i rączki – termosy z rączką lub paskami są znacznie łatwiejsze w obsłudze i przenoszeniu.
- Design – termosy występują w wielu wersjach kolorystycznych i z różnymi motywami. Bez problemu znajdziemy termos męski, damski czy młodzieżowy z nadrukiem. Możemy również zamówić termos personalizowany – z naszą ulubioną grafiką lub ciekawym napisem.
- Dodatkowe akcesoria – do niektórych termosów producenci dodają akcesoria, np. dodatkową nakrętkę, dzięki czemu z termosu mogą korzystać dwie osoby. Można również kupić termos z pokrowcem, który będzie stanowić dodatkową warstwę izolacyjną, a także ochroni termos przed wpływem temperatury.
Jeśli zamierzacie kupić termos lub kubek termiczny, zapraszamy na zakupy do sklepu z termosami Max Elektro. W swoim asortymencie posiadamy termosy do napojów i obiadowe, m.in. markiTescoma i Maestro.