Piekarniki wolnostojące
Piekarniki wolnostojąceto mobilne urządzenia, które charakteryzują się funkcjonalnością i niewielkimi gabarytami. Mogą być wykorzystywane jako dodatkowy sprzęt, ale równie dobrze sprawdzą się jako podstawowe urządzenie, zastępując klasyczny piekarnik.
Prodiż a piekarnik wolnostojący
W latach 80. XX wieku, zanim nastała era piekarników elektrycznych, w naszym kraju królowały prodiże. Były to niewielkie elektryczne urządzenia, które służyły do pieczenia ciast, mięs i wypiekania chleba. Prodiż miał kształt metalowego naczynia z pokrywą i centralnie umieszczony wizjer wykonany ze szkła hartowanego. Niektóre prodiże ogrzewane były gazem.
Dziś prodiże są urządzeniami zapomnianymi, a ich oferta jest mocno ograniczona. Ich funkcje przejęły bowiem pełnowymiarowe piekarniki elektryczne dostępne w kuchenkach lub przeznaczone do zabudowy. W sprzedaży znajdziemy jednak mini piekarniki wolnostojące, które funkcjonalnością przypominają dawne prodiże. Też mają kompaktowe rozmiary, są mobilne i szybko się nagrzewają.
Mini piekarniki – praktyczne i funkcjonalne
Piekarniki wolnostojące to urządzenia elektryczne, które z powodzeniem mogą zastąpić piekarnik stacjonarny. Bez problemu przygotujemy w nich te same potrawy, co w klasycznym piekarniku – upieczemy ciasto, pizzę, zapiekanki, frytki, kurczaka oraz wiele innych potraw.
Mini-piekarniki mają dwa lub cztery elementy grzejne. Dostępne są w kilku rozmiarach i pojemnościach. Te dwa parametry są ściśle ze sobą powiązane, ponieważ im większe urządzenie, tym większą pojemność oferuje. Pojemność takich piekarników mieści się w zakresie od 8 do 48 litrów. Przykładowo mini-piekarnik o pojemności 10 litrów ma 26 cm głębokości i szerokości oraz 19 cm wysokości. Oznacza to, że bez problemu zmieści się na stole czy blacie kuchennym. Największe modele o pojemności 48 litrów będą już dwa razy większe, co oznacza, że bez problemu zmieszczą się w nich duże porcje potraw.
Podstawowe parametry
Jednym z podstawowych parametrów takich urządzeń jest moc – warto wybrać piekarnik elektryczny wolnostojący, który posiada możliwość płynnej regulacji mocy. W ofercie mini piekarników znajdziemy zarówno modele o mocy 400 W, jak i urządzenia o mocy sięgającej nawet 2000 W. Tego typu sprzęty posiadają zazwyczaj ogrzewanie od dołu lub jednocześnie od góry i od dołu.
Bardziej zaawansowane modele zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, np. grill, rozmrażanie, podtrzymywanie temperatury potraw czy obrotowy rożen, który świetnie nadaje się do przyrządzania potraw mięsnych.
Piekarniki wolnostojące – zalety i wady
Jedną z największych zalety małych piekarników jest ich niewielki rozmiar, dzięki czemu możemy je postawić na blacie kuchennym. Będą więc dobrą opcją dla osób posiadających małą kuchnię. Mini piekarniki to sprzęty mobilne, możemy je swobodnie przenosić z jednego miejsca na drugie, a nawet zabrać ze sobą na działkę lub na kemping. Jest to również dużym ułatwieniem podczas czyszczenia, ponieważ nie musimy się schylać. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzą się jako dodatkowy sprzęt, np. podczas przygotowywania potraw na święta lub urodziny. Warto dodać, że zużywają znacznie mniej prądu niż tradycyjne piekarniki.
Jeżeli będziemy używać mini piekarnika jako podstawowego sprzętu, dużym ograniczeniem może okazać się jego niewielki rozmiar. Gdy będziemy chcieli przygotować większą liczbę potraw, będziemy potrzebować piekarnika o większej mocy i pojemności. Taki mały piecyk elektryczny do pieczenia nie ma tak wielu przydatnych funkcji, co standardowy piekarnik.
Kiedy się przydaje piekarnik wolnostojący?
Dla kogo odpowiedni będzie taki mały piekarnik? Przede wszystkim dla osób, które mają niewielki aneks kuchenny i brakuje im miejsca na wstawienie pełnowymiarowego urządzenia. Poza tym taki przenośny dodatkowy piekarnik świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie pełnowymiarowego urządzenia, np. podczas świąt czy dużych imprez rodzinnych, na które przygotowuje się duże ilości potraw. Mini-piekarnik możemy potraktować również jako model turystyczny i zabrać go ze sobą na działkę, a nawet na kemping. Urządzenie ma niewielkie wymiary i nie waży zbyt wiele, dzięki czemu z powodzeniem zmieści się w bagażniku, a jego przenoszenie nie sprawi nam żadnych problemów.