Krajalnice nie należą do podstawowych sprzętów kuchennych, ale wiele osób decyduje się na zakup tego typu urządzeń. Umożliwiają one szybkie krojenie równych kromek chleba lub cienkich plasterków wędlin i serów.
Krajalnice to urządzenia kuchenne, które umożliwiają szybkie i dokładne krojenie żywności na plastry o dowolnej grubości. Tego typu sprzęty posiadają możliwość regulacji grubości krojenia – często spotykane zakresy mieszczą się w przedziale od 0 do 20 mm. Dzięki pokrętłu możemy ustawić grubość, jaka nas najbardziej interesuje. Na krajalnicy pokroimy chleb, bułki, wędliny, mięso, sery, a także warzywa.
Ze względu na sposób działania, możemy wyróżnić krajalnice elektryczne i mechaniczne. Do krajalnic elektrycznych zaliczamy zarówno modele wolnostojące, jak i przeznaczone do zabudowy. Posiadają one wbudowany silnik, dlatego wymagają podłączenia do prądu. Drugim rodzajem są krajalnice mechaniczne, zwane również krajarkami. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem, dlatego bez problemu zmieszczą się w szufladzie kuchennej. Oprócz tego, nie zużywają prądu. Są używane do krojenia jaj oraz owoców i warzyw, np. pieczarek, cebuli czy ziemniaków. Za pomocą krajarki o wiele szybciej pokroimy warzywa niż nożem kuchennym.
Głównymi elementami krajalnic są obrotowy nóż i podajnik. Nóż powinien być wykonany ze stali – w zależności od przeznaczenia znajdziemy noże o ostrzach gładkich (do wędlin, serów) lub z ząbkami (uniwersalne). Ważnym elementem jest podajnik – to rodzaj tacki, na której umieszcza się produkt do krojenia. Wiele modeli posiada tackę przesuwaną, która wykonana jest ze stali lub plastiku. Stalowa tacka jest trwalsza i szczególnie polecana do zastosowań profesjonalnych. Krajalnice zostały wyposażone także w dociskacz, który zwiększa precyzję krojenia i chroni palce przed ostrzem noża. Większość modeli posiada gumowe podkładki lub przyssawki, które zapewniają stabilność podczas krojenia. Wybierając krajalnicę, należy również zwrócić uwagę na materiały, z jakich został wykonany korpus urządzenia. Najpopularniejsze i najtańsze są modele plastikowe, zaś stalowe i metalowe są wytrzymalsze, ale również droższe i cięższe.