Kostkarki do lodu przydadzą się nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale również w domu. Pozwalają szybko przygotować kostki lodu, które są nieodłącznym elementem drinków, koktajli, lemoniady, a także herbaty czy kawy na zimno.
Rodzaje kostkarek do lodu
Na rynku dostępnych jest wiele kostkarek do lodu. Różnią się one sposobem działania i montażu, przeznaczeniem, a także funkcjonalnością i ceną.
Wytwornice lodu występują w dwóch rodzajach:
- Kostkarka wolnostojąca – to maszynka do robienia lodu, która składa się ze zbiornika na wodę, koszyku lub szuflady, do której trafiają gotowe kostki lodu, a także z panelu sterowania. Tego typu kostkarka do lodu zazwyczaj wyposażona jest w zbiornik, do którego należy ręcznie wlewać wodę, najlepiej z dzbanka filtrującego. Dostępne są jednak maszyny do lodu, które podłącza się do sieci wodociągowej, dzięki czemu nie ma potrzeby uzupełniania wody, gdyż urządzenia same ją pobierają.
- Kostkarka do zabudowy – jest to kostkarka wbudowana w lodówce lub w zamrażarce, zazwyczaj występują z dyspenserem wody. Aktualnie producenci montują w lodówkach dwa rodzaje takich urządzeń – kostkarki automatyczne i ręczne (twistowe). Te pierwsze są kostkarkami zewnętrznymi, czyli takimi, które umieszczone są na drzwiach lodówki lub zamrażarki. Automatycznie pobierają wodę z sieci lub zbiornika, tworząc kostki lodu. Wystarczy zatem podstawić szklankę pod dystrybutor, aby wypełniła się kostkami lodu. Drugim rodzajem jest kostkarka twistowa, którą obsługuje się ręcznie. Jest ona umieszczona wewnątrz zamrażarki, więc jest niewidoczna z zewnątrz. Ma specjalny pojemnik, do którego należy systematycznie dolewać wodę. Aby wybrać kostki lodu, zazwyczaj wystarczy przekręcić pokrętło. Lodówka z kostkarką będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią pić schłodzone napoje i często przygotowują drinki.
Kostkarki możemy również podzielić ze względu na przeznaczenie:
- Kostkarka do lodu domowa – jest to przenośna kostkarka o stosunkowo niewielkich gabarytach, która przeznaczona jest do domu. Bez problemu zmieści się na blacie lub stole kuchennym, a nieużywany sprzęt można przechowywać w szafce. Kostkarki domowe dostępne są w różnych kolorach, np. białym, czarnym czy czerwonym.
- Kostkarka do lodu gastronomiczna – to profesjonalna, przemysłowa maszyna do robienia kostek lodu. Cechuje się znaczniej większą wydajnością niż domowa kostkarka lodu, ponieważ jest w stanie wyprodukować od 12 do nawet 155 kg kostek lodu w ciągu jednej doby. Jest to również kostkarka podblatowa, ponieważ istnieje możliwość zamontowania jej pod blatem w lokalu gastronomicznym.
Zasada działania kostkarki
Na rynku dostępne są kostkarki do lodu, które mogą być chłodzone wodą albo powietrzem. Te pierwsze cechują się dużą wydajnością, dlatego doskonale sprawdzą się jako kostkarki gastronomiczne – do restauracji czy do baru. Ich zaletą jest to, że mogą pracować w każdych warunkach – nie przeszkadza im ani wysoka, ani niska temperatura, ani nawet duża wilgotność powietrza.
Drugim rodzajem są kostkarki do lodu chłodzone powietrzem. Są mniej popularne, ponieważ potrzebują więcej wolnej przestrzeni, a wytwarzają mniej lodu niż kostkarki chłodzone wodą. Ich zaletą jest jednak stosunkowo tania eksploatacja.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kostkarki do lodu?
Jeśli chcemy kupić generator lodu do domu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:
- Sposób zasilania wodą – niektóre kostkarki mają zbiorniki, do których należy ręcznie dolewać wodę, a inne mają bezpośrednie podłączenie do sieci wodociągowej.
- Moc kostkarki – im wyższa moc, tym szybciej i efektywniej urządzenie będzie produkować kostki lodu.
- Wydajność – ten parametr informuje o tym, ile kostek lodu jest w stanie wyprodukować urządzenie w ciągu jednej doby. Niektóre modele mogą wyprodukować tylko kilka kilogramów lodu, a inne nawet kilkadziesiąt kilogramów.
- Długość cyklu pracy – ten parametr określa, ile czasu potrzebuje kostkarka, aby wyprodukować jedną partię kostek lodu. Im krótszy czas, tym lepiej, ponieważ krócej będziemy czekać na kostki lodu. W przenośnych kostkarkach jeden cykl pracy trwa zazwyczaj od 6 do 30 minut.
- Wielkość – kostkarki występują w różnych wielkościach. Dostępna jest również mini-kostkarka, która świetnie sprawdzi się w małej kuchni.
- Kształt i rozmiar kostek lodu – kostkarki produkują lód w różnych rozmiarach i formach. Najpopularniejsze są kostki, ale można też znaleźć kostkarki, które wytwarzają lód w formie sopli, płatków czy w kształcie pocisków.
- Dodatkowe funkcje – w sklepach dostępne są kostkarki do lodu z funkcją kruszenia, które od razu przygotują gotowy lód do granity lub drinków. Niektóre modele sprzedawane są również z wiaderkiem, które pozwala na wygodne przenoszenie kostek lodu.
Jak podłączyć urządzenie do kostek lodu?
Jeśli zdecydujemy się na zakup wolnostojącej kostkarki do lodu, sprawa jest prosta – wystarczy nalać wodę do zbiornika i podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego.
Jeżeli jednak postanowimy zakupić lodówkę z kostkarką z podłączeniem do sieci wodociągowej, będziemy musieli zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, czyli śrubokręt płaski i gwiazdkowy, klucz oczkowy i sześciokątny, wiertarkę, złączki, zaciski, śruby węża wodnego, wąż wodny, a także zawór wodny.
- Aby podłączyć kostkarkę, najpierw musimy wyciągnąć dwa węże (zazwyczaj znajdują się on z przodu lodówki) i podłączyć je do złączek o takim samym kolorze.
- Wąż prowadzący wodę ucinamy w pobliżu filtra. Następnie podłączamy go z obu stron filtra i mocujemy za pomocą zacisków.
- Montujemy filtr wody w górny i dolny zacisk. Następnie odcinamy dopływ wody. Podłączamy dopływ zimnej wody z rury i łączymy wszystko za pomocą złączek.
- Następnie nakładamy nakrętkę zaciskową od węża wodnego lodówki na wąż filtra wody i dokładnie dokręcamy. Rozprostowany wąż wodny mocujemy do ściany albo do zlewu zaciskami.
- Na końcu sprawdzamy, czy poprawnie podłączyliśmy kostkarkę.
Kostkarka do lodu – ile kosztuje i gdzie kupić?
Cena kostkarki do lodu będzie uzależniona od kilku czynników, m.in. od wydajności, sposobu działania czy stopnia zaawansowania urządzenia. Najtańsze kostkarki domowe kosztują około 350-400 zł, natomiast bardziej zaawansowane około 1000-1500 zł. Natomiast modele gastronomiczne kosztują kilka tysięcy złotych.
Kostkarki do lodu wolnostojące można kupić w sklepie internetowym Max Elektro. W swoim asortymencie posiadamy również lodówki z kostkarkami automatycznymi i ręcznymi.