Oczyszczacze powietrza
Są to niewielkie urządzenia AGD, zazwyczaj stawiane na podłodze, których głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza z substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. Warto z nich korzystać nie tylko w sezonie grzewczym, kiedy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest największe, ale również przez cały rok.
Sposób działania oczyszczacza
Oczyszczacze powietrza zostały wyposażone w specjalne filtry oraz wentylatory. Filtry mają za zadanie wyłapywać wszystkie zanieczyszczenia, a wentylator zapewniać przepływ powietrza. W tego typu sprzętach stosuje się różnego rodzaju filtry, np. HEPA, węglowe, elektrostatyczne, termodynamiczne czy wodne. Każdy z nich jest odpowiedzialny za usuwanie innego rodzaju zanieczyszczeń. Zasada działania oczyszczacza jest więc bardzo prosta. Z pomocą wentylatora zasysa on powietrze z pomieszczenia, a następnie przepuszcza przez zamontowane filtry, dzięki czemu do pomieszczenia trafia już oczyszczone i odświeżone powietrze.
Jakie zanieczyszczenia usuwają oczyszczacze powietrza?
Oczyszczacze powietrza skutecznie usuwają większość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, m.in.:
•Kurz – powstały z ziarenek piasku, pyłów, włókien ubrań, a także z włosów i ludzkiego naskórka.
•Nieprzyjemne zapachy – filtry węglowe doskonale absorbują przykre zapachy, np. zwierząt, dymu tytoniowego czy zapachy powstające podczas gotowania.
•Smog – oczyszczacze powietrza są w stanie usunąć główne składniki smogu, czyli pyłki PM2,5 i PM10, tlenki azotu i siarki, a także spaliny.
•Alergeny – pyłki roślin, roztocza i zarodniki pleśni.
•Lotne związki organiczne – stanowią bazę wielu produktów używanych w domach.
Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza
Choć głównym zadaniem oczyszczaczy jest usuwanie z powietrza szkodliwych zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów, wiele z nich posiada dodatkowe funkcje, np. jonizację. Modele z jonizatorem wytwarzają jony ujemne, które przyciągają do siebie bakterie, zarodniki grzybów czy pleśni i je skutecznie eliminują. Poza tym powietrze po procesie jonizacji jest bardziej rześkie, co sprawia, że łatwiej się oddycha. Na rynku znajdują się również oczyszczacze, wyposażone w funkcję nawilżania. Dzięki temu są w stanie skutecznie zastąpić klasyczne nawilżacze powietrza.