Nawilżacze powietrza
Nawilżacze powietrza to kompaktowe sprzęty AGD, które szybko i skutecznie podniosą poziom wilgotności w pomieszczeniu. Przydadzą się szczególnie w okresie grzewczym, kiedy to pracujące z pełną mocą grzejniki mocno wysuszają powietrze.
Jak działa nawilżacz powietrza?
Suche powietrze może prowadzić do problemów zdrowotnych – kłopotów z oddychaniem, brakiem koncentracji, trudnością w zasypianiu oraz problemów z włosami i cerą. Działanie nawilżaczy jest bardzo proste — najpierw zasysają suche powietrze, a następnie wypuszczają do pomieszczenia już nawilżone i oczyszczone powietrze. Przed włączeniem nawilżacza, należy do zbiornika wlać wodę. Niektórzy producenci wymagają, aby woda była przegotowana lub przefiltrowana, np. za pomocą dzbanka filtrującego. Wśród nawilżaczy znajdziemy modele ewaporacyjne, parowe i ultradźwiękowe.
Nawilżacze parowe
Takie nawilżacze powietrza wyposażone są w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia (podobnie jak w czajniku), w wyniku czego powstaje para wodna. Choć są stosunkowo tanie, a do tego wydajne, mają kilka poważnych wad. Przede wszystkim potrzebują dużo energii, aby szybko nagrzać wodę, co wiąże się ze znacznym wzrostem rachunków za prąd. Oprócz tego wytwarzana para wodna jest bardzo gorąca, a więc stwarza ryzyko poparzenia. Jest to niebezpieczne zwłaszcza, jeśli nawilżacz ustawiony jest w pokoju dziecięcym.
Nawilżacze ultradźwiękowe
Jak sama nazwa wskazuje, ultradźwiękowe nawilżacze powietrza wytwarzają ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody. W rezultacie powietrze jest nawilżane za pomocą mikroskopijnej, delikatnej mgiełki. Te modele są uznawane za najcichsze na rynku. Ultradźwięki nie są bowiem słyszalne przez człowieka, ale za mogą powodować dyskomfortu u zwierząt domowych.
Nawilżacze ewaporacyjne
Ostatnim rodzajem są nawilżacze ewaporacyjne, które nawilżają powietrze w najzdrowszy i najbardziej naturalny sposób. Wykorzystują zjawisko ewaporacji, czyli naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Zamontowany w nawilżaczu wentylator zasysa powietrze, a następnie przepuszcza je przez wkład, dzięki czemu do pomieszczenia trafia chłodna mgiełka. Tego typu nawilżacze nie tylko nawilżają, ale dodatkowo oczyszczają powietrze z większych zanieczyszczeń.